Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

 

To pytanie zadaje sobie wiele par planujących ślub – przyszły narzeczony, gdy wyobraża sobie moment, w którym prosi ukochaną o rękę. Przyszła narzeczona, gdy zerka na swój palec z nadzieją, że niedługo ozdobi go piękna biżuteria. Wybór odpowiedniego palca do noszenia pierścionka zaręczynowego jest często podyktowany tradycją i symboliką, choć współcześnie zależy też po prostu od wygody i mody.

Noszenie pierścionka zaręczynowego zgodnie z tradycją

Kultura i tradycje w Polsce dla wielu osób są wiążące, jeśli chodzi o wybór palca, na którym noszony będzie pierścionek zaręczynowy. Co ciekawe jednak zasady te różnią się w zależności od szerokości geograficznej. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, pierścionek zaręczynowy noszony jest na czwartym palcu lewej ręki. Ta tradycja sięga czasów starożytnego Egiptu, gdzie wierzyło się, że żyła biegnąca z czwartego palca lewej ręki prowadziła bezpośrednio do serca.

W Europie, w tym także w naszym kraju, regułą jest noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym prawej dłoni (przynajmniej do momentu ślubu, w którym przenosi się go na lewą dłoń, robiąc miejsce dla obrączki).

Wpływ religii i zwyczajów społecznych

Oczywiście religijne i kulturowe zwyczaje też wpływają na wybór odpowiedniego palca do noszenia pierścionka zaręczynowego. W judaizmie, na przykład, pierścionek zaręczynowy noszony jest na palcu wskazującym. Kościół katolicki nie ma takich restrykcji wobec nowożeńców, dlatego osoby wyznające chrześcijaństwo mają w tym względzie znacznie większą swobodę.

Własne preferencje – żeby było wygodnie

Spora grupa kobiet, decydując o tym, na którym palcu będzie nosić pierścionek zaręczynowy, kieruje się głównie własną wygodą i kwestiami praktycznymi. Na przykład, jeśli dana osoba jest leworęczna, może preferować noszenie pierścionka na palcu prawej ręki dla większego komfortu. Podobnie, panie wykonujące pracę fizyczną mogą przekładać pierścionek między palcami, aby zabezpieczyć go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami czy zgubieniem.

Indywidualna decyzja pary, a konkretniej – narzeczonej

Ostatecznie, wybór palca do noszenia pierścionka zaręczynowego zależy od osobistych preferencji pary oraz kontekstu kulturowego, religijnego i społecznego. Co więcej, wiele par decyduje się na spersonalizowanie tego wyboru poprzez stworzenie własnych tradycji i symbolicznych znaczeń. Jedną z nich jest bez wątpienia pierścionek zaręczynowy na zamówienie wykonany w konkretnym rozmiarze. Jego obwód też jest pewną sugestią, ograniczeniem przy wyborze palca. Na niektóre może się nie zmieścić, a z innych może spadać. Dlatego wielkość pierścionka też ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji.