Kamienie naturalne

Potęga natury, jej piękno i wyjątkowość, a wszystko to zaklęte w kamieniach naturalnych, z których tworzymy naszą biżuterię. Jednak jak to w naturze, nie każdy egzemplarz jest identyczny, każdy jest unikatowy, a barwa kamienia i jego przejrzystość oraz wielkość nie jest jednakowa.

 

SPINEL
 

 

Spinel, zaliczany do grupy minerałów rzadkich, uważany jest za kamień podwyższający życiową energię. Jego paleta barw jest rozpięta, jednak w mojej pracowni bazujemy na ich czarnej odmianie. To właśnie dzięki rozpiętości kolorystyki tego niezwykłego minerału czasem zyskuje on refleksy czerwone, innym razem czerń podbita jest butelkową zielenią lub zyskuje luminescencję pomarańczową. Wszystko to zależne jest od miejsca pochodzenia kamienia, wydobywany jest on między innymi w Tajlandii, Brazylii, USA, a nawet we Włoszech czy Norwegii.
 
 
LABRADORYT

 

 

Labradoryt, kamień ludzi wrażliwych i kreatywnych. Legenda głosi, że zaklęte w nim zostało piękno zorzy polarnej, ponieważ mieni się on jej niezwykłymi barwami. Labradoryty, których używam w mojej pracowni, mają szarą barwę jednak dzięki labradoryzacji w zależności od kąta padania światła, pojawiają się w nim metaliczne tęczowe barwy z przewagą barwy niebieskiej i niebieskozielonej. Wydobywa się go w Kanadzie, USA, Finlandii, a nawet Polsce.
 
 
TURMALIN
 
 
Turmalin to jeden z minerałów rzadkich. Jego nazwa - pochodząca od słowa „turmali” oznacza zdolność przyciągania oraz wielobarwność. Jedno łączy się z drugim, jego wesoła wielobarwność sprawia, że nie sposób oderwać od niego oczu. Jego barwy iskrzą się od bezbarwnych, poprzez różowe, aż do zielonych. Jest on jednym z moich ulubionych kamieni, a krajem jego pochodzenia jest najczęściej Brazylia, spotyka się go także w Kenii i Tanzanii.
 
 
RUBIN
 
 
Rubin, kamień namiętności, miłości i dynamizmu. W zależności od miejsca, z którego dany okaz pochodzi, różni się barwą, odcieniem i przejrzystością. Jego paleta maluje się amarantem, różem, czerwienią, a także purpurą i burgundem. W mojej pracowni bazuję głównie na kamieniach koloru amarantowego i ciemnoróżowego, zwykle nieprzejrzystych z jasnymi smugami, których krajem pochodzenia są Madagaskar, Sri Lanka lub Indie.
 
 
GRANAT
 
 
Granat, kamień, którego nazwa bezpośrednio kojarzy nam się z odcieniami koloru niebieskiego, zaklina w sobie jednak odcienie czerwieni z pomarańczowymi refleksami, a nazwę zawdzięcza soczystym owocom. Uważa się go za kamień, który pozwala przezwyciężyć nieśmiałość i ma dodawać właścicielce odwagi. Mimo że wydobywany jest on na całym świecie, nie sposób nazwać go często spotykanym. Zalicza się go do grupy kamieni szlachetnych.
 
 
SZAFIR
 
 
Szafir jest kamieniem, w którym zaklęte zostały przez naturę najpiękniejsze cnoty, miłość, wierność i uczciwość i to właśnie dzięki nim od wieków zyskują uznanie wśród najznamienitszych głów państw, by zdobić korony. Szafiry są kamieniami występującymi niezwykle rzadko i na nie dużym obszarze. Spotyka się je gdzieniegdzie w Afryce i Azji, choć ich przejrzysta wersja występuje także w Polsce - na Dolnym Śląsku. W moich projektach wykorzystuję przejrzyste kamienie o jak największej intensywności.
 
 
LAPIS LAZULI
 
 
Lapis Lazuli to kamień, którego duszą jest dobroć. Mówi się o nim jako o kamieniu bogów i strażniku mądrości. Jego intensywna niebieska barwa poprzecinana jest wyraźnymi smugami koloru piaskowego, brązu czy zieleni. Jest on kamieniem nieprzejrzystym o wysokiej intensywności barwy. Jego największe naturalne złoża znajdują się w Afganistanie, gdzie wydobywa się go od ponad sześciu tysięcy lat. Moja pracownia bazuje głównie na okazach, w odcieniach ultramaryny. Najczęściej wykorzystujemy kulki fasetowane, jednak niektóre modele powstają także w wersji kuleczki gładkiej.
 
 
MALACHIT
 
 
Malachit, kamień o pięknej intensywnej zielonej barwie spotykany jest we wszystkich zakątkach świata. Otaczali się nimi królowie, tworząc spektakularne komnaty. Ma dawać ukojenie i przypominać o potędze natury, która została w nim zaklęta. Podobnie do Lapisów Lazuli są one kamieniami nieprzejrzystymi i niejednolitymi. Te, z których korzystamy w naszej pracowni najczęściej osadzone, są w palecie cyjanu i morskiej.
 
 
PERŁA
 
 
Perły jako jedyne mają pochodzenie organiczne. W zależności od temperatury wody, w której żyją małże, zyskują charakterystyczny połysk i konkretną barwę. Nie zawsze są idealnie równe, przybierają różne interesujące kształty i odcienie. W mojej pracowni bazujemy na kilku ich rodzajach w zależności od modelu biżuterii. Ich bogata symbolika zapewnia im uznanie, a ich szlachetność znana jest od wieków. Symbolizują czystość i szlachetność. Współcześnie nie wyobrażamy sobie bez nich klasycznej elegancji.
 
 
SZMARAGD
 
 
Szmaragd, minerał, którego symbolika zapewnia mu miejsce na podium tuż obok diamentów i rubinów jako zwycięzców w kategorii kamieni uwielbianych przez przyszłe panny młode. Oznacza on bowiem silną miłość i wierność, jednak to, co kobiety cenią sobie w nim chyba najbardziej tuż obok nietuzinkowej, pociągającej barwy jest fakt, że ma on wyostrzać wrodzoną intuicję. Jego złoża znajdują się w Austrii, Brazylii, ale także Egipcie. Do moich wyrobów wykorzystuję głównie modele z licznymi inkluzjami, które sprawiają, że w ich przekroju dostrzec można niesamowite kształty i przebarwienia.
 
 
KWARC DYMNY
 
 
Kwarc dymny to przejrzysty kamień o zabarwieniu brunatnym, lekko beżowym i szarym, przypominającym dym. Pomaga on w zachowaniu spokoju i równowagi ma wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i dodawać odwagi. Kamienie te można spotkać w wielu zakątkach świata, jednak największe złoża znajdują się w Egipcie oraz Indiach.
 
 
RODOCHROZYT
 
 
Rodochrozyt - jego nazwa to połączenie dwóch greckich słów rhodon, czyli róża oraz chroma, czyli barwa, zatem dosłowne tłumaczenie to barwa róży, którą charakteryzuje się kamień. Minerał ten występuje najczęściej w Argentynie, która uczyniła go swoim kamieniem narodowym, jednak wydobywa się go także w Kanadzie, Peru, Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Jednak to za co jest uwielbiany na całym świecie to symbolika. Kojarzony jest z miłością i uczuciami, zapewnić ma znalezienie bratniej duszy oraz podkreślać atrakcyjność.